Zwrot dotacji oświatowej

– kompleksowa pomoc

Warto podjąć decyzję dotyczącej tego, w jaki sposób na nie odpowiedzieć, najlepiej skorzystać ze wsparcia doświadczonych specjalistów, którzy przeanalizują zasadność zarzutów i pomogą stworzyć odpowiednie pismo. Jest na to wyznaczony odpowiedni termin, nim sprawa zostanie przekazana dalej.

Każda placówka oświatowa, która otrzymuje dotacje z budżetu gminy, powiatu lub miasta na prawach powiatu podlega okresowej kontroli w zakresie prawidłowości wydatkowania dotacji udzielonej szkole, przedszkolu lub poradni na realizację zadań określonych w art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Niestety kontrole dotacji prowadzone przez samorząd mają na celu stwierdzić, co do zasady, że wydatki rozliczone z dotacji nie są zgodne z celami jej udzielania. W konsekwencji organ dotujący żąda zwrotu dotacji pomimo wykazania przez Państwa celowości poniesienia kwestionowanych wydatków.

Trzeba mieć na względzie, że protokół otrzymany w wyniku przeprowadzonej kontroli prawidłowości wydatkowania dotacji i zalecenia pokontrolne nie mają mocy prawnie wiążącej. Jeżeli jednak w wyniku kontroli zostaną stwierdzone nieprawidłowości w zakresie pobrania lub wykorzystania dotacji, należy koniecznie wnieść uwagi i zastrzeżenia do tych ustaleń, często bowiem ustalenia są niezgodne ze stanem faktycznym lub złym interpretowaniem przepisów prawa przez osoby kontrolujące.

Specjaliści od dotacji

Jeżeli jesteście Państwo już po kontroli, w wyniku której urząd żąda zwrotu dotacji  – w zastrzeżeniach do protokołu kontroli uzasadnimy merytorycznie prawidłowość wydatkowania dotacji lub napiszemy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego lub skargę do sądu administracyjnego. 

 

W zależności od tego, na jakim etapie jest prowadzone postępowanie kontrolne lub administracyjne o zwrot dotacji (przed kontrolą lub po kontroli) zaproponujemy konkretne, wypraktykowane rozwiązanie. 

Urząd żąda zwrotu dotacji? Możemy pomóc.

Rafał Zabłotny
doradca i specjalista
prawa oświatowego i zarządzania

Zwrot dotacji

Organ kontrolujący w wyniku kontroli dotacji dąży do ustalenia jak najwyżej kwoty dotacji do zwrotu, dlatego zazwyczaj  stwierdza, że doszło do wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania jej w nadmiernej wysokości, wówczas może zostać wszczęte postępowanie administracyjne, żeby uzyskać decyzję o zwrocie dotacji.

Postępowanie tego rodzaju prowadzone jest przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę. Organ odwoławczy stanowi samorządowe kolegium odwoławcze, do którego należy wnieść odwołanie, korzystając z pomocy naszych prawników.

Zwrot dotacji oświatowych regulowany jest przez przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. – art. 252 odwołuje się do przesłanek zwrotu dotacji, które wykorzystano niezgodnie z przeznaczeniem, pobranych nienależnie lub w nadmiernej wysokości.

Dotacja pobrana w nadmiernej wysokości – co robić?

Samorządy w toku kontroli lub oceny miesięcznej informacji o liczbie uczniów próbują kwestionować zasadność pobrania dotacji w przekazanej kwocie. Przede wszystkim podważają, status ucznia w przedszkolu lub szkole np. stwierdzając o pobraniu dotacji na ucznia co prawda zapisanego do szkoły lub przedszkola ale nie uczęszczającego. Przy czym ocena zasadności pobrania na uczniów czasowo nieobecnych jest dokonywana w sposób całkowicie dowolny, nieuwzględniająca np. nieobecności dziecka z tytułu choroby lub wyjazdu wakacyjnego dziecka w przedszkolu.

Przepisy prawa oświatowego w tym zakresie są nieprecyzyjne, co daje samorządowi dużą swobodę interpretacji zasadności pobrania dotacji, z reguły z negatywnym dla nas skutkiem. Dlatego bardzo istotna jest prawidłowość prowadzenia dokumentacji organizacyjnej tj. umów, kart zapisu, ale przede wszystkim dokumentacji przebiegu nauczania. W toku kontroli dotacji lub dalszego postępowania o zwrot dotacji pobranej w nadmiernej wysokości lub należnej istotna jest pomoc prawna. W wyniku naszej pomocy i podjętych działań przed kontrolą lub w trakcie postępowania możemy ograniczyć  ryzyko zwrotu dotacji.

Należy wiedzieć, że decyzja w sprawie zwrotu może zostać podważona, wymaga jednoznacznego udokumentowania zarzutu pobrania dotacji w nadmiernej wysokości oraz sprecyzowania, które jej części nie są poprawnie sklasyfikowane. Podmiot, który podlega kontroli, musi uzyskać szczegółowe wyjaśnienia, a także mieć możliwość wzięcia udziału w postępowaniu i złożenia stosownych wyjaśnień – odwołania się, jeśli nie zgadza się z zarzutami. Może korzystać z pomocy pełnomocnika.

Zwrot dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem

Decyzję w sprawie zwrotu dotacji warto skonsultować ze specjalistą. Sprawdzi on, czy faktycznie rozliczenie zostało przeprowadzone błędnie. Zdarza się, że zarzuty wykorzystania środków niezgodnie z przeznaczeniem są niesłuszne. Potrzebne jest wówczas przedstawienie argumentów i dowodów, które mogą wskazywać na prawidłowe wykorzystanie dotacji lub kwestionować ustalenia organu dotującego.

Żeby uniknąć w przyszłości problemów z wykorzystaniem dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, należy wprowadzić zmiany w procedurach i systemach kontrolnych, polecamy skorzystać z możliwości zasięgnięcia porad u naszych ekspertów. Dzięki temu wszelkie rozliczenia będą dokładne i zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Umówmy się
na konsultację

W czasie spotkania omówimy najważniejsze kwestie, poznamy Twoje wyzwania i dowiemy się w jaki sposób będziemy mogli je najskuteczniej pokonać.

Stawka
godzinna:
300 zł

Możliwość rozliczenia z dotacji