Kontrola wydatkowania dotacji oświatowych

Dotacje oświatowe to środki, które trafiają do placówek oświatowych z jednostek samorządu terytorialnego, przyznawane są z budżetu państwa, czyli są to środki publiczne. Dlatego muszą być odpowiednio rozliczane i udokumentowane, ponieważ samorządy mają obowiązek kontroli środków publicznych, jakimi są dotacje oświatowe.

Cel kontroli wydatkowania dotacji oświatowych

Celem kontroli jest sprawdzenie, czy dotacja została pobrana i wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem tj. zgodnie z art. 35 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. W praktyce jednak bardzo często bywa tak, że kontrola skupia się na zakwestionowaniu jak największej kwoty do zwrotu. Naszym zadaniem jest przeciwdziałanie temu i przygotowanie, wdrożenia oraz kontrolowanie odpowiednich procedur wewnętrznych i dokumentacji, które pozwolą zgodnie z przepisami wydatkować i rozliczać dotacje.

Choć proces sprawdzania rozliczeń może być postrzegany jako działanie czasochłonne i uciążliwe, jest ono niezbędne do tego, by zapewniać transparentność i odpowiedzialność w zarządzaniu publicznymi pieniędzmi. Świadomość bycia nadzorowanym również wymusza większą dyscyplinę finansową oraz dokładność w planowaniu wydatków. Wiedząc, że każda decyzja finansowa może zostać poddana skrupulatnej kontroli, osoby odpowiedzialne za zarządzanie środkami publicznymi nie mogą sobie pozwolić na uchybienia i zaniedbania, muszą przestrzegać przepisów i odpowiednich procedur. To z kolei prowadzi do lepszego rozporządzania budżetem i efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów oraz minimalizacji ryzyka popełnienia błędów.

Podstawa prawna kontroli

Organ dotujący jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli wydatkowania dotacji oświatowych. Prawidłowość wykorzystania środków finansowych została uregulowana w art. 36 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych z dnia 27 października 2017 roku. Według przepisów osoby upoważnione mają prawo wglądu do dokumentacji organizacyjnej i finansowej oraz z przebiegu nauczania. W przypadku szkół, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, sprawdzane są także listy obecności.

Placówka, która dostaje zawiadomienie o wszczęciu kontroli, jest zobowiązana do udostępnienia dokumentacji w terminie 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia. Czynności sprawdzające poprawność wydatkowania dotacji odbywają się w siedzibie placówki oświatowej w godzinach jej pracy. Istotne jest również, że kontrole mogą obejmować okres aż pięciu minionych lat budżetowych.

 

Warto nadmienić, że zakres czynności sprawdzających, które wykonują przedstawiciele organów kontrolujących, sprowadza się wyłącznie do dokumentacji, która związana jest z wykorzystaniem dotacji, inne wydatki im nie podlegają. Placówka nie ma obowiązku udostępniać całej historii rachunku i przedstawiać płatności, które nie zostały pokryte z otrzymanego wsparcia.

Przygotujemy Cię do kontroli wydatkowania dotacji.

Rafał Zabłotny
doradca i specjalista
prawa oświatowego i zarządzania

Jak przygotować się na kontrolę dotacji oświatowych?

Odpowiednie przygotowanie się do kontroli, minimalizuje ryzyko wystąpienia nieprawidłowości. Warto wdrożyć metody, które przyczynią się do efektywnego i zgodnego z prawem zarządzania otrzymanymi środkami.

W tym celu należy:

Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, zanim jeszcze dojdzie do kontroli i przeszkolić pracowników w zakresie prawidłowego opisywania wydatków, dokumentowania i księgowania. W tym celu zapraszamy do kontaktu.

Skutki przeprowadzonej kontroli

W wyniku przeprowadzonej kontroli przedstawiciele placówki oświatowej powinni otrzymać protokół. W przypadku pozytywnego wyniku zyskują potwierdzenie prawidłowości swoich działań. Dokument zawiera wnioski i ewentualne zalecenia. Mogą też paść zarzuty niewłaściwego wykorzystania finansowania lub też nienależnego pobrania dotacji, których wynikiem może być konieczność zwrotu dotacji lub jej części. Nie zawsze są słuszne, bardzo często można się wybronić.

Zastrzeżenia do sposobu rozliczenia dobrze jest skonsultować z osobą specjalizującą się w prawie oświatowym. Dzięki jej pomocy można przedstawić uwagi do protokołu kontroli, sporządzić wyjaśnienia i odpowiedzi, opracować dodatkową dokumentację. W przypadku wszczęcia postępowania administracyjnego składa się odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego lub też sporządza skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Umówmy się
na konsultację

W czasie spotkania omówimy najważniejsze kwestie, poznamy Twoje wyzwania i dowiemy się w jaki sposób będziemy mogli je najskuteczniej pokonać.

Stawka
godzinna:
300 zł

Możliwość rozliczenia z dotacji