Dotacje na kształcenie specjalne
– wydatkowanie, rozliczanie

Dotacje na kształcenie specjalne

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują szczegółowe regulacje dotyczące sposobu rozliczania dotacji na dzieci niepełnosprawne (art. 35 ust. 4 i 5 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych). Zgodnie z nowymi przepisami dotacja przekazania dla dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności może być wykorzystana na pokrycie wydatków związanych z realizacją kształcenia specjalnego oraz zapewnienie warunków ich realizacji.

 

Niejasne przepisy, odmienne stanowiska samorządów oraz zbyt ogólne opinie MEN pozwalają sądzić, że ryzyko zwrotu dotacji udzielonej na kształcenie specjalne jest wysokie, pomimo objęcia opieką i realizowania prawidłowo terapii w stosunku do dziecka, na które przekazano dotację.

Wydatki na kształcenie specjalne

Trudności wynikające z oszacowania wydatków i prawidłowego rozliczenia ich, związane są z koniecznością zastosowania indywidualnej metody, która uwzględnia specyfikę danej organizacji.

Wydatki przewidziane w dotacjach na kształcenie specjalne mogą być rozstrzygane na podstawie realizacji zadań, które są związane z indywidualnymi planami programów edukacyjno-terapeutycznych, programami zajęć, jak też wynikają z orzeczeń o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, czy potrzebie kształcenia specjalnego

Rozliczanie dotacji oświatowych na kształcenie specjalne

Każda jednostka oświatowa zajmująca się kształceniem specjalnym ma unikalne wymagania i wyzwania do rozwiązania. Dlatego też dopasowanie regulaminów oraz statutów do indywidualnych potrzeb i kontekstu danej placówki jest kluczowe dla zapewnienia efektywności, oraz skuteczności wykorzystania środków przeznaczonych na edukację uczniów z potrzebami specjalnymi.

 

Wydatki na realizację zadań kształcenia specjalnego i prowadzenie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych mogą być związane bezpośrednio z realizacją orzeczeń lub dotyczyć warunków, w jakich prowadzone są zajęcia.

 

W systemie finansowania kształcenia specjalnego dopasowuje się dotacje do potrzeb uczniów z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Stosując system wag, które modyfikują podstawową kwotę dotacji oświatowej, można dowiedzieć się, jak wysoka dotacja przysługuje np. na dzieci z orzeczeniem o spektrum autyzmu. Kwoty zostają ustalane według algorytmu podziału subwencji na dany rok i dostępne są w aktualnie obowiązującym Rozporządzeniu Ministra Edukacji.

Chcesz mieć pewność, że dotacje na kształcenie specjalne są prawidłowo rozliczane? Zapraszam na konsultację.

Rafał Zabłotny
doradca i specjalista
prawa oświatowego i zarządzania

Na co można przeznaczyć środki z dotacji na kształcenie specjalne?

Przykładami wydatków, które związane są z realizacją orzeczeń, jest m.in.:

Przy czym w toku kontroli wszystkie wskazane wyżej wydatki są oceniane bardzo rygorystyczne przez samorządy, które próbują kwestionować ich poniesienie z dotacji np. czy dany wydatek, wynagrodzenie jest wprost wskazane w orzeczeniu lub IPET. Wydatkujące dotację należy również mieć na uwadze, że przekazana dotacja na kształcenie specjalne może zostać w części przeznaczona na tzw. obsługę.

 

Przepisy prawa oświatowego są w tym zakresie nieprecyzyjne, co pozwala samorządom na ich interpretowanie ze skutkiem negatywnym żądając jednocześnie zwrotu dotacji.

Organy prowadzące są zobowiązane do prowadzenia kontroli prawidłowości wydatkowania środków z dotacji. Szkoły i placówki muszą prowadzić szczegółową dokumentację finansową, umożliwiającą weryfikację wydatków. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, dotacje mogą być zwracane lub pomniejszane o kwoty wydatkowane niezgodnie z przeznaczeniem.

 

Dlatego warto skorzystać z naszej profesjonalnej pomocy, by uniknąć sytuacji, gdy nie będzie można potwierdzić słuszności spożytkowanych środków na cele kształcenia specjalistycznego.

Poprawne rozliczenie dotacji na kształcenie specjalne - Specjalistyczna Pomoc od zablotny.pl

Prowadząc przedszkole lub szkołę ogólnodostępną obowiązuje nas od 2019 r. sporządzenie i przekazane dwóch odrębnych rozliczeń dotacji – przekazanych na dzieci zdrowe oraz dotacji przekazanych na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Przy czym w pierwszej kolejności należy zapewnić wydatki na kszałcenie specjalne – zwrot w wyniku kontroli dotacji lub próba kwestionowania wydatków poniesionych w ramach kształcenia specjalnego, zależy w dużej mierze od jakości i rzetelności prowadzonej dokumentacji. 

 

Proszę mieć na uwadze, że dotacja na dziecko z orzeczeniem jest dotacją zwiększoną o odpowiednie wagi wynikające z niepełnosprawności dziecka. Oznacza to, że ustawodawca miał na myśli, że kwota zwiększona (czyli ta powyżej dotacji przekazanej na dziecko zdrowe lub tzw. standardu A) powinna zostać rozliczona wydatkami bezsprzecznie związanymi z prowadzoną terapią, rewalidacją, rehabilitacją dziecka – a tylko kwota w wysokości tak jak na dziecko zdrowe – może zostac przeznaczona na tzw. obsługę.

Oczywiście znane nam są stanowiska niektórych samorządów i przedstawicieli regionalnych izb obrachunkowych o możliwości tzw. proporcjonalnego rozliczania dotacji na kształcenie specjalne (licząc ilość dzieci z orzeczeniem do liczby wszystkich dzieci) – jednak jest to tylko swobodna interpretacja przepisów, odbiegająca od celu jaki miał ustawodawca tj. aby zwiększona kwota dotacji była rzeczywiście poniesiona na dziecko wymagające kształcenia specjalnego a nie np. na wynagrodzenie dyrektora, media, najem itp.

Dlatego proponujemy merytoryczną pomoc w kwalifikowaniu wydatków z dotacji na kształcenie specjalne poprzez m.in. ocenę dokumentacji szkoły lub przedszkola, w tym statutu i umów o pracę oraz zastosowanie odpowiednich zapisów skutkujących uznaniem rozliczonych wydatków za prawidłowe w wyniku kontroli dotacji.

Skorzystaj z pomocy specjalisty oraz pomocy prawnej w zakresie wydatkowania i rozliczania dotacji oświatowych
– w szczególności na kształcenie specjalne.

W wyniku naszej współpracy ocenimy i wskażemy, które wydatki z dotacji są kwalifikowane, a które mogą być za takie uznane pod warunkiem prawidłowego ich udokumentowania. Serdecznie zapraszamy do współpracy.

Umówmy się
na konsultację

W czasie spotkania omówimy najważniejsze kwestie, poznamy Twoje wyzwania i dowiemy się w jaki sposób będziemy mogli je najskuteczniej pokonać.

Stawka
godzinna:
300 zł

Możliwość rozliczenia z dotacji