Rozliczanie dotacji oświatowych

Rozliczenie dotacji – na czym polega?

Przepisy dotyczące kwestii rozliczania dotacji oświatowych bywają niejasne i swobodnie interpretowane zarówno przez dotowaną jednostkę oświatową, jak i osoby odpowiedzialne za kontrolę wykorzystania przyznanych środków.

Niezbędne jest skrupulatne dokumentowanie wydatków – księgowe rozliczenie dotacji, a także wydatkowanie dotacji w sposób zgodny z celem przyznania wsparcia w okresie, na jaki było udzielone. Niewykorzystane lub źle wykorzystane środki podlegają zwrotowi do jednostki samorządu terytorialnego do końca danego okresu budżetowego.

 

Należy mieć na względzie, że rzetelne rozliczanie dotacji jest obowiązkiem prawnym. Chcąc mieć pewność, że kwestie te są przeprowadzane zgodnie z istniejącymi przepisami, warto skorzystać z konsultacji i przeszkolenia, a także sprawdzenia poprawności wykonania rozliczenia.

Na co można przeznaczyć środki z dotacji?

Wsparcie finansowe, które przyznawane jest w postaci dotacji, przeznaczone jest na pokrycie wydatków związanych z opieką, wychowaniem, kształceniem, również specjalnym, a także profilaktyką społeczną.

Wykorzystując dotację, należy przede wszystkim zapewnić zgodność wydatku (wynagrodzenia, usługi, wyposażenia itp.) z zadaniami szkoły lub przedszkola, zarówno bezpośrednia jak np. wynagrodzenie nauczyciela, jak również pośrednio np. obsługa księgowa. Każdy wydatek musi zostać poniesiony w roku udzielenie dotacji, a z dokumentacji źródłowej musimy udowodnić, że ostatecznym beneficjentem dotacji jest dziecko, uczeń lub słuchacz. Z doświadczenia wiemy, że wydatki, które teoretycznie powinny być „pewne”, są kwestionowane przez brak np. właściwego opisu lub dodatkowego dokumentu.

Przykładowe nieprawidłowości, które skutkują zwrotem dotacji to np. źle udokumentowanie pobrania wynagrodzenia Dyrektora, będącego jednocześnie właścicielem, wykonanie modernizacji zamiast remontu pomieszczeń, ubezpieczenie budynku i pracowników, wydatkowanie dotacji z kont osób trzecich, złe zapisy w umowach z rodzicami lub statucie placówki, nieprawidłowe rozliczanie wydatków wspólnych.

 

W celu prawidłowego zakwalifikowania wydatków i udokumentowania poniesionych kosztów oraz ich zasadności warto skorzystać z prowadzonych przez naszych ekspertów jednodniowych warsztatów, podczas których zostaną omówione najkorzystniejsze rozwiązania dla konkretnej placówki.

Od 20 lat pomagamy rozliczać dotacje oświatowe.

Rafał Zabłotny
doradca i specjalista
prawa oświatowego i zarządzania

Rozliczanie dotacji oświatowych – formalności

Udzielanie i wydatkowania dotacji oświatowych reguluje ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych. W artykule 36 określone są podstawy do kontrolowania przez organy dotujące prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji. Są to przepisy porządkowe, określające terminy i zasady kontroli oraz zakres czynności podejmowanych przez kontrolującego. Natomiast przepisy zawarte w artykule 38 u.f.z.o stanowią delegację ustawową dla organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego (Rada Gminy, rada Powiatu). Mają one uprawnienia do wydawania uchwał w przedmiocie trybu udzielania, rozliczania i kontroli prawidłowości wykorzystania przyznanych środków. Zazwyczaj – chociaż nie jest to regułą – wzór rozliczenia wykorzystanych kwot jest załącznikiem do wzmiankowanej uchwały.

Istotne jest, by każdy wydatek został odpowiednio udokumentowany. Należy przechowywać faktury, rachunki, umowy i wszelkie inne dokumenty księgowe, które stanowią podstawę do prawidłowego rozliczenia dotacji. Wszelkie kwestie, których nie jesteście Państwo pewni, mogą zostać skonsultowane z naszymi doradcami, by mogły być prawidłowo uwzględnione w procesie rozliczenia. Nasz zespół świadczy kompleksową obsługę i wsparcie na każdym etapie rozliczania dotacji. Rzetelność i terminowość pozwala na spokojne i efektywne zarządzanie środkami finansowymi placówki.

Umówmy się
na konsultację

W czasie spotkania omówimy najważniejsze kwestie, poznamy Twoje wyzwania i dowiemy się w jaki sposób będziemy mogli je najskuteczniej pokonać.

Stawka
godzinna:
300 zł

Możliwość rozliczenia z dotacji