Dotacje oświatowe
– przewodnik

Jesteśmy firmą, która dzieli się swoim doświadczeniem wspomagając Osoby prowadzące przedszkola, szkoły lub poradnie w skutecznym dochodzeniu swoich praw od urzędu w zakresie ustawowego obowiązku wyliczenia i przekazania należnej placówce kwoty dotacji. Zatrudniamy grupę ludzi podsiadających kompetencje z zakresu prawa oświatowego, co pozwala nam podjąć realną i skuteczną walkę o dotacje dla placówek niepublicznych, w tym szkół, przedszkoli, młodzieżowym ośrodkom wychowawczym.

Dotacja oświatowa – czym jest?

Dotacja oświatowa jest rodzajem wsparcia finansowego, które przyznawane jest placówkom oświatowym przez jednostki samorządu terytorialnego.

 

Szkoły i przedszkola oraz inne instytucje oświatowe, które chcą otrzymać dotacje, muszą posiadać wpis do ewidencji szkół i placówek oświatowych i złożyć stosowny wniosek w terminie do 30 września roku poprzedzającego ten, na który dotacja jest przeznaczona. Oznacza to, że jeśli placówka chce otrzymać dotację na rok 2025, wniosek powinien być złożony najpóźniej do 30 września 2024 roku.

Przekroczenie tego czasu uniemożliwia otrzymanie wsparcia finansowego. Wyjątek mogą stanowić nowe placówki, które po 30 września uzyskają wpis do ewidencji – w takiej sytuacji decyzja dotycząca ich dofinansowania zależna jest od jednostek samorządu terytorialnego, która może wyrazić zgodę na odstąpienie od terminu, o którym mowa wyżej lub na udzielenie dotacji w terminie wcześniejszym.  

Bazując na doświadczeniu możemy powiedzieć, że skuteczność takiego odwołania w praktyce jest nikła bądź wręcz żadna.

Szczegółowe rozliczenie dotacji

Każda placówka oświatowa, szkoła czy przedszkole, która otrzymała dotację, zobowiązana jest do szczegółowego rozliczenia dotacji. Wydatki ujęte w rozliczeniu powinny wskazywać na ich zgodność z celami, na jakie przekazano dotację, a rozliczenie powinno zostać sporządzone zgodnie z uchwałą prawa miejscowego (rady gminy, powiatu) regulującą tryb udzielania, rozliczania i kontroli dotacji.

Wykorzystać dotacji oświatowych
- na jaki cel można je przeznaczyć?

Cel, na jaki przekazywane są dotacje oświatowe, wydaje się jasny – zawsze beneficjentem dotacji powinno być dziecko, uczeń, słuchacz, a wydatki bieżące zgodne z zadaniami określonymi w ustawie.

 

Niestety kolejne nowelizacje ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (art. 35) dają urzędom możliwość swobodnej interpretacji przepisów w zakresie prawidłowego kwalifikowania wydatków rozliczonych z dotacji. Bez wsparcia osób mających doświadczenie, praktyczną wiedzę w zakresie dotacji, ryzyko zwrotu dotacji może być bardzo duże.

Masz problem z rozliczeniem dotacji oświatowych?
Umów się na spotkanie on-line.

Rafał Zabłotny
doradca i specjalista
prawa oświatowego i zarządzania

Dotacja a subwencja oświatowa

Zdarza się, że terminy dotacja i subwencja stosowane są zamiennie, jednak formalnie są to dwa różne mechanizmy finansowania oświaty. 

 

Subwencja to wsparcie finansowe przekazywane jednostkom samorządowym z budżetu państwa, a środki te mogą być wykorzystane m.in. w celu dofinansowania zadań związanych z oświatą. Przyznawana jest corocznie na podstawie określonych algorytmów, które są zatwierdzane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i uwzględniają takie czynniki, jak m.in. typ placówki, liczba uczniów, czy specjalne potrzeby edukacyjne. Subwencja jest kierowana bezpośrednio do samorządu, który decyduje jak wykorzystać.

Dotacje oświatowe są zaś przyznane na konkretne cele, zadania i projekty – i szczegółowo rozliczane. Ich wysokość dla szkół niepublicznych uzależniona jest od ustalonej kwoty subwencji. Chcąc poznać zasady finansowania oświaty i dowiedzieć się, na jakie wsparcie można liczyć, czy też poddać weryfikacji należne stawki dotacji na jednego ucznia, warto skonsultować się z ekspertem do prawa oświatowego.

Ustawa o finansowaniu oświaty

Zasady i sposób przyznawania dotacji finansowych dla szkół publicznych, niepublicznych oraz przedszkoli reguluje ustawa o finansowaniu oświaty z dnia 27 października 2017 roku. Przepisy określają kryteria przyznania środków pieniężnych, ustalania ich wysokości i sposobu rozliczenia. Zastosowanie znajduje także ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych, w której zawarto informacje dotyczące zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem, pobranej nienależnie lub w nadmiernej wysokości. 

Finansowanie szkół publicznych

Głównym źródłem finansowania szkół publicznych są subwencje oświatowe z budżetów samorządowych. Ponadto jednostki oświatowe mogą składać wnioski o dotacje. W szkołach publicznych dla dzieci i młodzieży przysługują środki w wysokości stanowiącej iloczyn kwoty przewidzianej na ucznia w subwencji oświatowej oraz wskaźnika zwiększającego, czyli wydatków bieżących samorządu.

W przypadku szkół publicznych dla dorosłych kwota odnosi się do subwencji oświatowej. Zasady finansowania placówek przedszkolnych, czy też internatów, są przeprowadzane w odniesieniu do wydatków bieżących samorządu.

Finansowanie szkół niepublicznych

Rozliczanie dotacji dla szkół niepublicznych jest związane z subwencją oświatową i odpowiada kwocie przewidzianej w części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego na jednego ucznia. W szkołach niepublicznych dla dorosłych wsparcie finansowe zakwalifikowane może być pod warunkiem, że absencja ucznia nie przekroczy 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu.

 

Jedną z form dotacji oświatowej dla szkół niepublicznych jest też dotacja za wynik kształcenia, która jest przyznawana po pomyślnym zdaniu przez ucznia odpowiedniego egzaminu. W przypadku liceów ogólnokształcących środki te zaklasyfikowane są po zdaniu matury, natomiast dla szkół zawodowych – po zdaniu egzaminu zawodowego.

Zawiłe przepisy prawa mogą powodować trudności w interpretacji i stosowaniu zasad finansowania oświaty, co może prowadzić do nieporozumień i błędów zarówno po stronie organów przyznających dotacje, jak i placówek oświatowych, które je otrzymują. Konsultacja ze specjalistami, czy też korzystanie ze stałej współpracy abonamentowej to sposób, by prawidłowo zarządzać środkami publicznymi i rozliczać je zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi.

Pomoc placówkom niepublicznym w rozliczeniu dotacji

W wyniku naszej współpracy, każde rozliczenie dotacji nie będzie już sprawiało problemów lub obawy przed jego zakwestionowaniem przez urząd. Wskażemy jakie wydatki przedszkola, szkoły lub poradni (na wczesne wspomaganie rozwoju) powinny zostać ujęte w rozliczeniu, pomożemy w prawidłowym opisie tych wydatków zarówno na fakturze, jak i w systemie ODPN – celem uniknięcia szczegółowego rozliczenia dotacji lub nawet kontroli dotacji.

Umówmy się
na konsultację

W czasie spotkania omówimy najważniejsze kwestie, poznamy Twoje wyzwania i dowiemy się w jaki sposób będziemy mogli je najskuteczniej pokonać.

Stawka
godzinna:
300 zł

Możliwość rozliczenia z dotacji